Windykacja sądowa i windykacja polubowna

Windykacja sądowa i windykacja polubowna

Windykacja sądowa – ostateczny krok

Sytuacja, w której wierzyciel nie wywiązuje się ze swoich obowiązków zawsze jest dość trudna. W końcu jako przedsiębiorcy czy właściciele firm zawsze na tym tracimy. Część dóbr czy usług została sprzedana, albo też pożyczone zostały pieniądze, których to nie oddano nam na czas. To generuje natomiast dalsze problemy – w końcu my też mamy zobowiązania, za które musimy zapłacić. Jak wybrnąć z takiej sytuacji?

Windykacja sądowa – dobre rozwiązanie?

Oczywiście zawsze możliwe jest wszczęcie postępowania sądowego. Wówczas sąd nakazuje wierzycielowi dokonanie zapłaty i jeśli nie zostanie ona dokonana, to wchodzi komornik. Warto jednak wspomnieć, że jest to rozwiązanie dość ostateczne. Wcześniej bowiem warto rozważyć jeszcze inne rozwiązanie, którym jest…

Windykacja polubowna

Na czym to polega? Otóż tu chodzi o to, że przede wszystkim zostaje stwierdzony sam fakt długu. Dalej zaś przy pomocy sądu czy firmy dogadujemy się z dłużnikiem – ile miesięcznie jest w stanie nam oddawać, jak rozłożyć raty. Pamiętajmy, że nie wszyscy dłużnicy to osoby próbujące nas oszukać – część z nich spotkało rzeczywiście jakieś ciężkie wydarzenie losowe, uniemożliwiające im spłatę na czas zobowiązań. Windykacja polubowna nam zapewni dobre imię i pozwoli na odzyskanie pieniędzy.

Windykacja masowa długów

Innym zagadnieniem jest sytuacja, w której dłużnik posiada już naprawdę wiele przeróżnych zadłużeń. Wówczas w grę wchodzą inne środki, w tym właśnie windykacja komornicza.

[Głosów:1    Średnia:4/5]